Etik Gazetecilik Ağı (EJN) Kurucusu ve Onursal Başkanı Aidan White, Gazeteci Nevşin Mengü ve Medya Ombudsmanı Faruk Bildirici’nin “doğal reklam” tartışmasını yorumladı:

Gazeteciler de hayatını kazanmak zorunda. Bu yüzden Nevşin Mengü’nün gelirine katkı sağlamak için reklama başvurmasına şaşırmadım. Ama burada etik bir zorluk var: Gazeteciliğimizi ticari promosyonlardan uzak tutmak. Bunu yapmazsak kamuoyunun gazeteciliğimize güvenini zedeleriz.

Hem Instagram hem YouTube kullanan birçok insan Nevşin’in kişisel ve mesleki paylaşımları için kullandığı platformlar arasındaki ayrımı fark edemeyecek. Aldığı reklamın onun gazetecilik tarzında sunulduğunu gördüklerinde bu aslında Nevşin’in ve mesleğinin itibarına zarar verecek.

Gazetecilerin tam olarak bağımsız olmadıklarını düşündürecek bir algı yaratması etik dışıdır. Eğer insanlar gazetecilerin bir ürün ve fikir pazarladıklarını düşünürlerse bu, yaptıkları gazeteciliğe yönelik güveni de potansiyel olarak tahrip eder.

Nevşin Mengü bir risk almış. Gazeteciler sosyal medya ‘influencer’ı değildir. Bağımsızlığımızı korumak için her şeyi yapmalı ve işimizi etik bir çitle çevreleyerek korumalı; böylece insanların güvenilir, doğru ve tarafsız bir iş yaptığımızdan emin olmalarını sağlamalıyız.